Kostka granitowa

Duża wytrzymałość, wysoka estetyka oraz stosunkowo niska cena, to główne powody wciąż niesłabnącej popularności tego produktu.

Przeznaczenie

Najczęściej granitowa kostka brukowa jest stosowana do tworzenia wszelkiego rodzaju nawierzchni. Kostka doskonale sprawdzi się na ścieżce ogrodowej lub chodniku, ale także może posłużyć do wyłożenia deptaków oraz ulic w mieście. Z kostki granitowej powstają również ciekawe kompozycje ogrodowe w postaci niewielkich słupków i murków.

Kostka granitowa Surowo łupana

Kostka granitowa
Surowo łupana

Surowo łupana kostka granitowa powstaje w procesie mechanicznego łupania brył granitowych na odpowiedniego rozmiaru sześciany. Wszystkie powierzchnie kostki są nieregularne i posiadają naturalną nieobrabianą fakturę. Wysokiej jakości kostka surowo łupana cechuje się niewielkimi różnicami w rozmiarze poszczególnych ścian oraz innych kostek z danej partii towaru. Oczywiście należy pamiętać, iż surowo łupana kostka nigdy nie będzie idealnie symetryczna, a także każda pojedyncza kostka będzie różniła się od innych z danej partii.

Kostka granitowa cięto-łupana

Kostka granitowa
cięto-łupana

Ten rodzaj kostki brukowej powstaje w procesie mechanicznego łupania materiałów pozostałych w innych procesach produkcyjnych i najczęściej posiada przynajmniej jedną lub dwie ściany gładkie (cięte). Pozostałe ściany kostki są w tym wypadku już naturalne i nieobrabiane. Kostka cięto-łupana jest tańsza od swojego surowo łupanego odpowiednika ale układanie z niej nawierzchni może wymagać poświęcenia odrobinę więcej czasu. Jakość kostki cięto-łupanej określana jest tak samo jak surowo łupanej.

Rozmiary kostki granitowej

Rozmiary kostki granitowej

Standardowy proces produkcji brukowej kostki granitowej obejmuje łupanie jej czterech podstawowych rozmiarów, czyli 4/6 cm, 7/9cm, 8/11 cm oraz 15/17 cm (tzw. bruk). Pod pojęciem rozmiaru kryje się określenie przedziału podanego w centymetrach, w którym mieszczą się ściany kostki. W praktyce oznacza to, iż w przypadku kostki 4/6 każdy z boków nie będzie miał mniej niż cztery, a więcej niż 6 centymetrów. Wybór rozmiaru kostki powinien być uzależniony od sposobu jej zastosowania (dobrze jest w tej kwestii skorzystać z porad specjalisty).

Rozmiar 4/6

Wydajność m2: 1000kg ~ 8,5m2

Wydajność mb: 1000kg ~ 170mb

Ilość sztuk tonie: 2610

Ilość sztuk w m2:290

Waga kostki: 0,38 kg

Waga m2:110 kg

Rozmiar 7/9

Wydajność m2: 1000kg ~ 6m2

Wydajność mb: 1000kg ~ 70mb

Ilość sztuk tonie: 700

Ilość sztuk w m2:120

Waga kostki: 1,4 kg

Waga m2:170 kg

Rozmiar 8/11

Wydajność m2: 1000kg ~ 4,5m2

Wydajność mb: 1000kg ~ 48mb

Ilość sztuk tonie: 500

Ilość sztuk w m2:110

Waga kostki: 2kg

Waga m2:220 kg

Rozmiar 15/17

Wydajność m2: 1000kg ~ 2,5m2

Wydajność mb: 1000kg ~ 18,5mb

Ilość sztuk tonie: 95

Ilość sztuk w m2:35

Waga kostki: 10,52kg

Waga m2:370 kg

Kostka granitowa
Charakterystyka

Kostka powstaje z brył granitowych, tak więc zachowuje wszelkie właściwości fizyczne surowca z którego jest produkowana. Kostka granitowa jest w pełni odporna na warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, zamarzanie i odmarzanie) i posiada wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Powyższe właściwości powodują, że jako produkt kostka granitowa jest praktycznie niezniszczalna, a jej czas użytkowania jest wyjątkowo długi. Poniższe wartości dotyczą kostki wykonanej z granitu strzegomskiego:

Gęstość objętościowa: 2,6 [kg/cm3]

Nasiąkliwość: 0,4 [%]

Wytrzymałość na ściskanie: 202 [MPa]

Ścieralność na tarczy Boehmego 2 [mm]

Mrozoodporność: 25 cykli

Standardowa kolorystyka
Kostka granitowa szara
Kolor szary
Kostka granitowa szaro-ruda
Kolor szaro-rudy
Kostka granitowa czerwona
Kolor czerwony
Kostka granitowa czarna
Kolor czarny

Galeria produktu

Poniżej znajduje się kilka fotografii przedstawiających nasze produkty.